Scroll Top

Edycja 2023 – wyniki konkursu

Wyniki i podsumowanie Konkursu fotografii podwodnej Nautica Safari 2023

17 Listopada 2023, podczas internetowej narady jury konkursu w składzie: Tomasz Płociński, Irena Stangierska, Piotr Stós, Marcin Trzciński, Paweł Tworek oraz Wojciech Zgoła, wyłoniliśmy zwycięzców w sześciu kategoriach tematycznych oraz przyznaliśmy nagrodę Grand Prix i sześć wyróżnień.

GRAND PRIX

Z przyjemnością informujemy, że nagrodę Grand Prix za najlepsze zdjęcie konkursu otrzymuje Jacek Bugajski za zdjęcie: „Żeglarek i fioletowy kwiat”.

Wyniki w kategoriach tematycznych:

„Ochrona przyrody”

Miejsce 1.

Radek Nakielski – Mureny w puszce

Miejsce 2.

Bartosz Pszczółkowski – Płaszczka z haczykiem

Miejsce 3.

Nie przyznano

„Portret”

Miejsce 1.

Adam Sokólski – Pipefish

Miejsce 2.

Radek Nakielski – Żółw

Miejsce 3.

Grzegorz Krysiak – Portret pod powierzchnią

„Zachowania zwierząt”

Miejsce 1.

Filip Mikołajczak – Murena z krewetką

Miejsce 2.

Wojtek Męczyński – Ośmiornica z muszlami

Miejsce 3.

Piotr Bałazy – Nurkujący ptak

„Szeroki kąt”

Miejsce 1.

Krzysztof Kacprzak – Fala

Miejsce 2.

Wojtek Męczyński – Humbak

Miejsce 3.

Arkadiusz Budajew – Grzybienie

„Makro”

Miejsce 1.

Jacek Bugajski – Żeglarek z fioletowym kwiatem

Miejsce 2.

Piotr Bałazy – Krewetka na racicznicach

Miejsce 3.

Paweł Lis – Babka

„Jaskinie i wraki”

Miejsce 1.

Przemysław Zyber – Kopalnia Opali

Miejsce 2.

Robert „Grażdan” Knaź – Nurek przy wraku Salem Express

Miejsce 3.

Jacek Bugajski – Cenota El Pit

Wyróżnienia:

Wyróżnienie 1.

Bartosz Bieniek – Meduzy gałązwy w toni

Wyróżnienie 2.

Kamil Jureczko – Skeleton Shrimp

Wyróżnienie 3.

Grzegorz Krysiak – Freediver i sardynki

Wyróżnienie 4.

Paweł Lis – Oko w oko z rekinem

Wyróżnienie 5.

Grzegorz Marsicki – Wrak w zielonej wodzie

Wyróżnienie 6.

Arkadiusz Srebnik – Meduza i wrak

Nagrodę Grand Prix stanowi:
-tygodniowe SAFARI NURKOWE W EGIPCIE (18-20 nurkowań, butla z powietrzem i balast, zakwaterowanie w kajucie dwuosobowej, pełne wyżywienie, napoje, ubezpieczenie zwykłe i nurkowe, polski przewodnik nurkowy) ufundowane przez Nautica Safari s. j.(nautica.pl),
-bon na skrzydło XDEEP NX ZEN w wersji „custom” konfigurowany samodzielnie w konfiguratorze online TUNEUP (xdeep.com)
-voucher prezentowy Deepspot: 1 wejściówka „Scuba” + voucher na 1 noc w podwodnym pokoju Deepspot + gadżet (deepspot.com)

Nagrody za najlepsze zdjęcie w każdej kategorii: 6 pakietów nurkowych w Chorwacji na wyspie Vis w bazie nurkowej Nautica Vis Diving Center (8 nurkowań, butla z powietrzem, balast, transport łodzią, polski przewodnik nurkowy) ufundowane przez Nautica Safari s.j. (nautica.pl) i 6 nagród rzeczowych w postaci odzieży termoaktywnej od firmy Mola Mola, producenta odzieży nurkowej – (molamolawear.com)

Nagrody za drugie miejsce w każdej kategorii:
6 nagród rzeczowych od firmy XDEEP (xdeep.pl)
6 bonów kwotowych po 100 złotych na zakup akcesoriów fotograficznych w sklepie Fotopodwodna – (fotopodwodna.pl),

Nagrody za trzecie miejsce w każdej kategorii:
6 voucherów prezentowych Deepspot – wejściówka „Scuba” + gadżet (deepspot.com).
Ponadto:
a. wszyscy autorzy najlepszych zdjęć w każdej kategorii oraz laureat nagrody Grand Prix otrzymają zaproszenie do udziału w wernisażu imprezy „Fotoweekend w Deepspot” w dniu 14 stycznia 2024. Ich prace będą wydrukowane w dużym formacie przez sponsora Fotokonkursu – firmę Digiprint (digiprint.pl) i umieszczone na wystawie fotografii podwodnej towarzyszącej imprezie „Fotoweekend w Deepspot”.
b. Firma Colorland (colorland.pl) wydrukuje autorskie fotoksiążki dla każdego z laureatów poszczególnych kategorii Fotokonkursu oraz laureata Grand Prix.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnienieni autorzy zdjęć otrzymają wydrukowane numery Perfect Diver 06/2023, w którym zostaną zamieszczone wyniki konkursu 🙂

Podsumowanie konkursu

Na konkurs nadesłano łącznie 313 prac 76 autorów, z których do oceny dopuściliśmy 266 prac 61 autorów. Prace, które (z przykrością) musieliśmy odrzucić nie spełniały kryteriów regulaminowych. Najczęściej nie posiadały wymaganych wymiarów i/lub przekraczały dopuszczalną „wagę” oraz nie zostały przypisane do żadnej z kategorii lub do danej kategorii autor przypisał więcej niż jedno zdjęcie. Postanowiliśmy, że w przyszłorocznym konkursie położymy większy nacisk na informacje dotyczące wymaganych parametrów technicznych nadsyłanych prac, a dla mniej zorientowanych w tej kwestii osób zamieścimy „ściągę” w jaki sposób można zweryfikować wymiary i „ciężar” zgłaszanego zdjęcia.
Uczestników konkursu może zainteresować, na jakie aspekty zwracaliśmy uwagę podczas dokonywania oceny zdjęć. Były to przede wszystkim: właściwe przydzielenie zdjęcia do kategorii tematycznej, techniczna jakość zdjęcia (ostrość, ekspozycja), unikalność prezentowanego tematu i atrakcyjność wizualna (kadr, kolor). Potrzebowaliśmy przeszło trzech godzin, żeby wypracować końcowy werdykt, a każde z nas broniło niczym lew swoich „faworytów”.
Naszą uwagę zwróciły znaczne różnice w jakości nadsyłanych prac, z których część pochodziła z aparatów kompaktowych lub kamer sportowych, co nasunęło pomysł wprowadzenia odrębnej kategorii dla zdjęć wykonywanych tą, coraz bardziej popularną, klasą sprzętu.
Najmniej prac zostało nadesłanych w kategorii „Ochrona środowiska”, co zaskoczyło nas o tyle, że przy obecnym poziomie presji na środowisko wodne i jego mieszkańców, można znaleźć wiele dobrych motywów reprezentujących powyższy temat. Naszym zdaniem dokumentowanie sytuacji zagrażających środowisku wodnemu jest tak samo istotne, jak ukazywanie jego piękna. Mamy głęboką nadzieję, że ten temat będzie liczniej reprezentowany w kolejnej edycji konkursu.
Kolejnym tematem, który okazał się dla uczestników wyzwaniem był „Portret” – zgodnie z definicją, wizerunek postaci (człowieka/zwierzęcia) albo grupy oddający jej nastrój lub cechy charakteru. Wiele z nadesłanych ujęć wykonanych w szerokim planie, które przedstawiały nurka lub zwierzę wraz z otoczeniem nie można było zakwalifikować jako zdjęcia „portretowego”. Zafascynowani możliwościami naszych szerokokątnych obiektywów często zapominamy, że wąsko skrojony portret ma w sobie potężną siłę przekazu.
Podczas naszych obrad powstał również pomysł otwarcia odrębnej kategorii dla zdjęć wykonanych w „zielonych wodach” polskich jezior, Bałtyku, wód Morza Północnego i tym podobnych, jako środowiska na tyle specyficznego, że uzyskane tam obrazy trudno porównywać ze zdjęciami pochodzącymi z ciepłych wód morskich i oceanicznych.
I jeszcze jedna refleksja. W galerii publikowanych zdjęć brakowało nam tytułów i opisów prezentowanych prac. Sądzimy, że dla wielu widzów jest to równie istotne. W kolejnej edycji krótki opis (gdzie zdjęcie zostało wykonane i co przedstawia) oraz tytuł zdjęcia będą obowiązkowymi elementami publikacji fotografii na stronie konkursowej.
Na zakończenie tego podsumowania, serdecznie gratulujemy autorom nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć oraz wszystkim fotografom, którzy znaleźli w sobie energię i odwagę aby wziąć udział w konkursie. Jesteśmy przekonani, że prezentowanie własnych zdjęć na tle prac innych autorów jest dla każdego fotografa okazją do refleksji na „swoją fotografią podwodną”, a dzięki temu doskonałą drogą do dalszego rozwoju.
Wielkie podziękowania dla wszystkich Sponsorów nagród oraz dla Marty Smagi za nadzór nad internetową stroną konkursu i Dominiki Aleksanderek za promocję konkursowego wydarzenia i przygotowanie go od strony administracyjnej.

Nagrodzone zdjęcia będziecie mogli oglądać przez cały rok 2024 w holu Deepspot na dorocznej wystawie zdjęć podwodnych towarzyszącej imprezie Fotoweekend.

Pozdrawiamy i do zobaczenia w przyszłorocznej edycji Konkursu, którą ogłosimy na naszym FB.

Zespół Nautica Safari oraz Jury Konkursu