Wyniki i podsumowanie Konkursu fotografii podwodnej Nautica Safari 2024
W czwartek 28 listopada 2024 roku, Jury Konkursu Fotograficznego Nautica Safari w składzie:
Dominika Aleksanderek, Tomasz Płociński, Marta Smaga, Irena Stangierska, Piotr Stós, Marcin Trzciński, Paweł Tworek, Wojciech Zgoła; wyłoniło zwycięzców w tegorocznej edycji konkursu.
Wyniki w kategoriach tematycznych:
Podsumowanie konkursu fotografii podwodnej
W tej edycji konkursu nadesłano łącznie 238 prac ponad 60 autorów, z których do oceny dopuściliśmy 220 prac 55 autorów. Kilka odrzuconych (niestety) prac nie spełniało wymogów technicznych regulaminu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom energii i odwagi!
Każde zanurzenie pod wodę to wyprawa w nieznane – w świat pełen niezwykłych mieszkańców i wyjątkowych dla oka detali. Fotografia podwodna jest niezwykłą sztuką, która łączy technologię, cierpliwość, wyczucie estetyki i znajomość środowiska podwodnego. To, co dla większości ludzi pozostaje niewidoczne, dzięki obiektywom aparatów podwodnych staje się dostępne dla szerokiego grona. Ten rodzaj fotografii wymaga od artysty wyjątkowych umiejętności i balansowania na granicy wyzwań technicznych – zmiennego światła, ruchu wody, trudności z ustawieniem ostrości – i wizji artystycznej. To także akt wrażliwości i szacunku dla natury. Dobre zdjęcie podwodne nie tylko zachwyca, ale także edukuje i przypomina o konieczności ochrony tego kruchego środowiska.
W tegorocznej edycji konkursu szczególnie zwracał uwagę fakt jak różnorodne są spojrzenia na podwodny świat i jak daleko poszła specjalizacja. Są fotografowie, którzy skupiają się na wymagającym „black water” (nocna fotografia makro w toni wodnej), oraz ci, którzy koncentrują się wyłącznie na wodach słodkich. Niektórzy poświęcają się całkowicie fotografii makro – najmniejszym detalom podwodnego świata – podczas gdy inni fascynują się wyłącznie dużymi pelagicznymi stworzeniami i rozległymi plenerami. Każda z tych dziedzin wymaga unikalnych umiejętności, sprzętu i artystycznego postrzegania świata, tworząc różnorodny obraz współczesnej fotografii podwodnej. Uczestnicy pokazali zarówno monumentalne krajobrazy, jak i drobne, często niezauważane detale zakamarków raf. Poruszające w tym zestawieniu są prace podkreślające wpływ człowieka na podwodne ekosystemy – zarówno te pozytywne, jak i destrukcyjne. A każde zdjęcie przesłane na konkurs było swego rodzaju „zanurzeniem” w osobiste doświadczenia autora. Dziękujemy za to wspólne przeżycie!
W konkursie wyróżniono prace w siedmiu kategoriach: Szeroki kąt, Makro, Portret podwodny, Wraki i jaskinie, Wody słodkie, Ochrona środowiska i Fotografia basenowa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim fotografom, którzy znaleźli czas aby wziąć udział w konkursie. Przygotowanie i wysłanie swoich zdjęć wbrew pozorom wymaga nie lada odwagi i samozaparcia!
Wielkie podziękowania dla wszystkich Sponsorów nagród, a także dla Jurorów za ich czas i poświęcenie 😊
Nagrodzone zdjęcia będziecie mogli oglądać przez cały rok 2025 w lobby Deepspot zaraz po dorocznej wystawie zdjęć podwodnych towarzyszącej imprezie Fotoweekend, która odbędzie się 18 i 19 stycznia 2025!
Zwycięskie zdjęcie – Grad Prix – pojawiło się na okładce z 1 grudnia 2024 magazynu Perfect Diver.
Ogłoszenie wszystkich wyników i nagrodzone zdjęcia pojawią się w numerze 2 z 1 lutego 2025 magazynu Perfect Diver.
Pozdrawiamy i do zobaczenia w przyszłorocznej edycji Konkursu, którą ogłosimy na naszym FB.
Zespół Nautica Safari oraz Jury Konkursu